Watauga Lake Triathlon

Age Group Results

August 23, 2014


Results by On The Mark Sports On The Mark Sports

Age Group

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 6 Kit Hayes 157 36 2 21:43 2:10/K 0:52 1 1:03:20 20.8mph 0:39 1 40:24 8:05/M 2:07:01 2:07:01
2 15 Penelope Bagley 117 38 1 20:44 2:04/K 0:56 3 1:16:16 17.3mph 0:31 2 42:08 8:26/M 2:20:38 2:20:38
3 17 Crystal Craig 144 34 3 29:51 2:59/K 1:43 2 1:08:51 19.2mph 1:36 3 42:15 8:27/M 2:24:17 2:24:17
 

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Chuck Dumke 108 48 1 16:39 1:40/K 0:52 1 58:54 22.4mph 0:58 1 33:15 6:39/M 1:50:41 1:50:41
2 2 Michael Greenlee 165 31 2 18:54 1:53/K 0:41 3 1:05:30 20.2mph 0:26 3 36:28 7:18/M 2:02:01 2:02:01
3 3 Matthew Hitechew 129 33 3 22:54 2:17/K 1:20 2 1:03:58 20.6mph 1:14 2 35:30 7:06/M 2:04:58 2:04:58
 

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 18 Libby Barnes 115 48 1 26:19 2:38/K 1:22 1 1:11:20 18.5mph 0:54 1 45:49 9:10/M 2:25:45 2:25:45
 

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 8 Steve Hagood 102 42 1 17:13 1:43/K 1:26 1 1:06:35 19.8mph 1:11 1 43:01 8:36/M 2:09:28 2:09:28
 

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 60 Victoria Russell 141 16 1 22:37 2:16/K 2:22 1 1:58:18 11.2mph 1:01 1 54:44 10:57/M 3:19:03 3:19:03
 

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 34 Isaac Ick 171 16 1 20:19 2:02/K 2:43 1 1:23:27 15.8mph 0:43 1 47:05 9:25/M 2:34:19 2:34:19
 

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 36 Kelly Chism 109 23 1 23:22 2:20/K   1 1:24:48 15.6mph 1:17 1 46:19 9:16/M 2:35:47 2:35:47
2 62 Caroline Hellen 136 20 2 28:26 2:51/K 4:18 2 1:46:51 12.4mph 3:16 2 1:11:25 14:17/M 3:34:18 3:34:18
 

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Matthew Lee 158 20 1 17:51 1:47/K 1:11 2 1:11:05 18.6mph 0:31 1 34:35 6:55/M 2:05:16 2:05:16
2 11 Dylan Crockett 163 23 3 25:53 2:35/K 1:12 1 1:05:21 20.2mph 0:52 2 39:04 7:49/M 2:12:24 2:12:24
3 20 Kyle Cummings 111 20 2 21:12 2:07/K 1:18 3 1:21:20 16.2mph 0:24 3 42:49 8:34/M 2:27:05 2:27:05
 

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 27 James Broyd 112 28 3 27:34 2:45/K 1:31 1 1:15:47 17.4mph 0:58 1 42:56 8:35/M 2:28:48 2:28:48
2 30 Kyle Burns 113 29 2 23:47 2:23/K 2:05 2 1:17:14 17.1mph 1:37 2 46:55 9:23/M 2:31:40 2:31:40
3 31 Mark Cohee 147 28 1 19:58 2:00/K 2:55 3 1:18:23 16.8mph 2:03 3 49:24 9:53/M 2:32:44 2:32:44
4 56 Ross McNeil 121 27 4 30:00 3:00/K 2:28 4 1:29:47 14.7mph 1:44 4 1:02:40 12:32/M 3:06:42 3:06:42
 

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 22 Liz Hager 139 31 1 18:30 1:51/K 0:53 1 1:21:15 16.2mph 0:48 2 46:09 9:14/M 2:27:36 2:27:36
2 47 Elizabeth Ripley 118 34 2 23:23 2:20/K 2:09 4 1:37:39 13.5mph 1:24 1 45:52 9:10/M 2:50:29 2:50:29
3 52 Amy Cohee 148 30 4 27:01 2:42/K 2:53 3 1:35:14 13.9mph 2:55 3 50:49 10:10/M 2:58:54 2:58:54
4 53 Amber Reynolds 156 33 3 24:23 2:26/K 2:47 2 1:29:03 14.8mph 3:25 4 1:00:52 12:10/M 3:00:32 3:00:32
 

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 5 Joshua Gibson 154 31 1 21:09 2:07/K 1:38 1 1:06:04 20.0mph 0:29 1 36:21 7:16/M 2:05:43 2:05:43
2 26 Brad Burton 104 32 2 21:20 2:08/K 1:53 2 1:14:43 17.7mph 1:05 3 49:27 9:53/M 2:28:31 2:28:31
3 39 James Peery III 103 33 3 28:15 2:50/K 2:37 3 1:20:44 16.4mph 1:24 2 47:09 9:26/M 2:40:10 2:40:10
 

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 51 Debra Williams 145 38 2 24:35 2:28/K 3:00 2 1:33:50 14.1mph 0:47 1 56:37 11:19/M 2:58:51 2:58:51
2 54 Melissa Weddell 126 38 1 22:43 2:16/K 1:15 1 1:25:14 15.5mph 1:30 2 1:10:57 14:11/M 3:01:41 3:01:41
 

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 7 Adam Burke 127 36 2 18:54 1:53/K 1:06 3 1:11:53 18.4mph 0:43 1 35:14 7:03/M 2:07:51 2:07:51
2 12 Robert Racek 132 38 1 17:32 1:45/K 1:39 2 1:10:11 18.8mph 0:57 2 43:50 8:46/M 2:14:11 2:14:11
3 14 Rusty Varenkamp 137 38 4 20:18 2:02/K 1:07 1 1:09:38 19.0mph 0:51 3 48:05 9:37/M 2:20:01 2:20:01
4 21 Matthew Dye 168 35 6 21:34 2:09/K 2:49 4 1:11:54 18.4mph 1:33 5 49:42 9:56/M 2:27:34 2:27:34
5 35 Michael Schuman 116 37 3 18:58 1:54/K 1:21 6 1:25:05 15.5mph 0:56 4 49:03 9:49/M 2:35:25 2:35:25
6 37 Robbie Tester 160 35 7 22:47 2:17/K 1:32 5 1:20:51 16.3mph 0:59 7 50:52 10:10/M 2:37:04 2:37:04
7 42 Adam Williams 142 38 5 21:19 2:08/K 1:35 7 1:27:48 15.0mph 0:50 6 50:14 10:03/M 2:41:48 2:41:48
 

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 58 Jennifer Zwetsloot 162 44 2 29:03 2:54/K 2:33 1 1:32:33 14.3mph 1:40 1 1:05:40 13:08/M 3:11:31 3:11:31
2 59 Katherine Cornell 105 41 1 25:29 2:33/K 1:54 2 1:43:22 12.8mph 0:46 2 1:07:28 13:30/M 3:19:00 3:19:00
 

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 10 Wade McKeehan 120 44 1 19:00 1:54/K 1:25 1 1:08:55 19.2mph 0:44 1 40:55 8:11/M 2:11:00 2:11:00
2 13 Chip Coxe 166 44 2 21:38 2:10/K 0:46 2 1:11:09 18.6mph 0:31 4 45:19 9:04/M 2:19:25 2:19:25
3 32 Bryan Nerren 138 44 3 22:45 2:17/K 2:41 3 1:17:20 17.1mph 1:25 5 48:44 9:45/M 2:32:55 2:32:55
4 38 David Hicks 150 41 7 31:28 3:09/K 3:47 5 1:19:20 16.6mph 1:25 2 42:05 8:25/M 2:38:06 2:38:06
5 40 Mark Short 130 40 4 25:46 2:35/K 1:20 7 1:27:03 15.2mph 1:40 3 45:03 9:01/M 2:40:55 2:40:55
6 41 Al Gourley 167 44 5 25:54 2:35/K 3:16 4 1:17:36 17.0mph 3:15 7 51:17 10:15/M 2:41:21 2:41:21
7 46 Stephen Fisher 107 40 6 30:56 3:06/K 1:12 6 1:22:08 16.1mph 1:22 6 49:39 9:56/M 2:45:18 2:45:18
 

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 28 Deborah Clark 101 46 1 17:27 1:45/K 1:07 1 1:17:21 17.1mph 0:41 1 52:18 10:28/M 2:28:55 2:28:55
2 48 Jennifer Bailey 133 47 2 28:52 2:53/K 1:37 2 1:26:49 15.2mph 1:40 2 54:44 10:57/M 2:53:44 2:53:44
 

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 9 Donald Bailey 134 49 1 18:29 1:51/K 0:53 1 1:12:30 18.2mph 0:33 1 37:12 7:26/M 2:09:38 2:09:38
2 29 Jonathan Miller 169 49 2 19:06 1:55/K 1:22 4 1:17:04 17.1mph 0:44 3 50:49 10:10/M 2:29:07 2:29:07
3 33 Jeff Simcox 149 48 3 25:53 2:35/K 2:54 3 1:16:53 17.2mph 1:32 2 46:35 9:19/M 2:33:48 2:33:48
4 44 Kurt Ick 172 48 4 28:51 2:53/K 2:29 2 1:14:50 17.6mph 1:22 4 55:04 11:01/M 2:42:39 2:42:39
 

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 25 Paula Domermuth 155 54 1 22:47 2:17/K 1:29 1 1:14:59 17.6mph 0:43 1 48:11 9:38/M 2:28:11 2:28:11
 

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 16 Tom Snapp 164 52 2 21:46 2:11/K 1:49 1 1:07:43 19.5mph 1:02 3 48:58 9:48/M 2:21:20 2:21:20
2 19 Danny Barnes 114 51 3 22:01 2:12/K 2:17 2 1:14:41 17.7mph 0:39 2 46:41 9:20/M 2:26:20 2:26:20
3 24 Andrew McLeod 131 50 4 22:18 2:14/K 2:33 3 1:15:40 17.4mph 1:30 1 45:43 9:09/M 2:27:46 2:27:46
4 43 David Anderson 146 51 5 26:34 2:39/K 3:20 4 1:16:12 17.3mph 2:23 5 53:31 10:42/M 2:42:02 2:42:02
5 45 Donald Myers 143 51 1 19:52 1:59/K 2:15 6 1:28:55 14.8mph 1:03 4 51:18 10:16/M 2:43:23 2:43:23
6 49 Mark Carrier 151 53 6 29:24 2:56/K 2:42 5 1:25:03 15.5mph 1:41 6 55:19 11:04/M 2:54:12 2:54:12
 

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 63 Patti Turpin 122 58 1 28:29 2:51/K 6:06 1 2:21:37 9.32mph 1:43 1 1:09:18 13:52/M 4:07:16 4:07:16
 

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 23 William Bridger 128 56 5 30:51 3:05/K 2:22 1 1:08:03 19.4mph 1:24 1 44:58 9:00/M 2:27:40 2:27:40
2 50 Carl Griewisch 140 56 1 25:32 2:33/K 5:48 2 1:21:13 16.3mph 3:54 2 58:32 11:42/M 2:55:01 2:55:01
3 55 Jim Crump 153 56 2 26:59 2:42/K 3:38 4 1:32:02 14.3mph 2:23 3 1:00:54 12:11/M 3:05:59 3:05:59
4 57 Lance Godsey 159 58 4 27:26 2:45/K 2:15 3 1:29:42 14.7mph 4:45 4 1:05:06 13:01/M 3:09:15 3:09:15
5 61 John Skarda 123 57 3 27:16 2:44/K 3:52 5 1:37:29 13.5mph 3:55 5 1:07:14 13:27/M 3:19:49 3:19:49
 

Coed Relay

Mixed 0 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 2 Tri Docs 207 1 21:33 2:09/K 0:23 1 1:07:56 19.4mph 0:24 1 47:33 9:31/M 2:17:51 2:17:51
 

Mixed 1 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Last Minute-Co 204 45 2 28:43 2:52/K 0:28 1 1:03:06 20.9mph   2 43:36 8:43/M 2:15:55 2:15:55
2 3 Dye Racing-Co 203 36 1 27:58 2:48/K 0:22 2 1:07:14 19.6mph 0:19 1 43:13 8:39/M 2:19:08 2:19:08
 

Male Relay

Male No Age Provided

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Brad Batchelor 201 1 20:49 2:05/K 0:21 1 59:50 22.1mph 0:14 1 34:43 6:57/M 1:55:58 1:55:58
 

Male 99 and Under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 2 Metamucils-M 206 43 1 18:09 1:49/K 0:21 2 1:10:31 18.7mph 0:22 1 36:35 7:19/M 2:05:59 2:05:59
2 3 Bust'd Cans Of Biscuits-M 202 45 2 24:05 2:25/K 0:49 1 1:06:16 19.9mph 0:12 2 47:57 9:35/M 2:19:21 2:19:21
 

Clydesdale/Athena

Athena

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Ivy Carrier (ath) 152 24 1 20:56 2:06/K 4:39 1 1:47:42 12.3mph 3:19 1 1:04:24 12:53/M 3:21:02 3:21:02
2 5 Jennifer Mayberry (ath) 135 41 2 37:18 3:44/K 4:54 2 2:17:10 9.62mph 1:11 2 1:18:53 15:47/M 4:19:27 4:19:27
 

Clydesdale

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Brian Higgs (cly) 124 45 1 17:52 1:47/K 1:03 1 1:13:26 18.0mph 1:05 1 50:36 10:07/M 2:24:05 2:24:05
2 2 Jeff Saylor 170 47 3 24:07 2:25/K 2:27 2 1:18:18 16.9mph 1:11 2 57:52 11:34/M 2:43:58 2:43:58
3 3 Mark Rowe (cly) 125 40 2 20:05 2:01/K 2:34 3 1:22:26 16.0mph 1:42 3 1:01:40 12:20/M 2:48:28 2:48:28