Watauga Lake Triathlon

Age Group

Age Group Results

September 12, 15


On The Mark Sports

Female Open Winners

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1       2  Jaime Simmons           127    37    1       18:47 1:53        1:20    1     1:04:51 20.4        0:59    1       35:46 7:09     2:01:45     2:01:45    
     2      16  Laura Foster            123    45    3       23:51 2:23        1:35    3     1:26:53 15.2        0:28    2       43:46 8:45     2:36:35     2:36:35    
     3      17  Debbie Clark            145    47    2       19:40 1:58        1:25    2     1:23:19 15.8        0:34    3       53:5410:47     2:38:54     2:38:54    

Male Open Winners

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1       1  Andrew Lewis            141    41    3       22:01 2:12        0:35    1     1:02:49 21.0        0:30    1       35:07 7:01     2:01:03     2:01:03    
     2       3  Matthew Lee             118    21    2       17:36 1:46        1:01    2     1:06:53 19.7        0:51    2       35:28 7:06     2:01:51     2:01:51    
     3       4  Ed Willis               140    23    1       16:49 1:41        1:16    3     1:10:09 18.8        1:01    3       35:39 7:08     2:04:55     2:04:55    

Female Masters Winners

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      23  Joann Kennedy           111    49    1       24:28 2:27        2:28    1     1:25:33 15.4        1:03    1       50:1410:03     2:43:48     2:43:48    

Male Masters Winners

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1       5  David Simmons           142    41    1       18:14 1:49        1:45    1     1:03:50 20.7        0:50    1       42:17 8:27     2:06:58     2:06:58    

Male 20 to 24

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1       6  Dylan Crockett          129    24    1       23:54 2:23        1:46    1     1:05:14 20.2        0:52    1       38:59 7:48     2:10:48     2:10:48    

Female 25 to 29

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      35  Hayley Grabner          103    25    2       28:21 2:50        6:00    1     1:41:13 13.0        3:26    1       52:2310:29     3:11:25     3:11:25    
     2      38  Kristin Austin          122    26    1       22:35 2:16        2:21    2     1:41:58 12.9        2:00    2     1:09:1913:52     3:18:15     3:18:15    

Male 25 to 29

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      10  Jason Trivett           109    26    2       24:55 2:30        1:30    1     1:12:53 18.1        1:06    1       39:45 7:57     2:20:12     2:20:12    
     2      22  Wesley Frost            150    25    3       30:57 3:06        1:12    2     1:22:15 16.0        0:54    2       48:19 9:40     2:43:40     2:43:40    
     3      26  Ryann Chandler          133    29    1       23:09 2:19        2:33    3     1:24:23 15.6        1:47    3       57:3011:30     2:49:24     2:49:24    
     4      39  Dale Fellows            148    29                                                             2:20:41    4       58:5311:47     3:19:35     3:19:35    

Female 30 to 34

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      28  Robin Hale              121    31    1       25:17 2:32        6:24    1     1:32:45 14.2        0:55    1       50:2110:04     2:55:43     2:55:43    

Male 30 to 34

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      11  John Williams           108    33    3       27:08 2:43        2:33    2     1:12:50 18.1        1:03    1       40:49 8:10     2:24:26     2:24:26    
     2      12  Brad Burton             102    33    1       20:31 2:03        0:58    1     1:12:03 18.3        0:52    3       52:2710:29     2:26:53     2:26:53    
     3      25  Matthew Rice            113    33    2       26:09 2:37        2:38    3     1:28:46 14.9        0:37    2       47:27 9:29     2:45:39     2:45:39    

Female 35 to 39

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      19  Melissa Weddell         151    39    1       23:19 2:20        2:42    1     1:17:04 17.1        1:21    1       57:2211:28     2:41:50     2:41:50    

Male 35 to 39

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      13  Brad Smith              126    37    1       21:46 2:11        2:29    1     1:19:00 16.7        2:15    1       47:44 9:33     2:33:16     2:33:16    
     2      18  Greg Champney           115    37    2       22:22 2:14        2:47    3     1:24:49 15.6        1:40    2       48:19 9:40     2:39:58     2:39:58    
     3      21  Robbie Tester           136    36    3       25:02 2:30        1:54    2     1:23:09 15.9        1:01    3       52:0510:25     2:43:12     2:43:12    
     4      32  Robert Blumenthal       134    35    4       27:46 2:47        2:13    5     1:38:03 13.5        0:35    5       57:4411:33     3:06:22     3:06:22    
     5      37  Eric Townsend           135    36    5       44:24 4:26        2:04    4     1:31:46 14.4        3:44    4       52:2710:29     3:14:26     3:14:26    

Male 40 to 44

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1       8  William Streetman       130    43    2       20:18 2:02        1:29    2     1:10:23 18.8        1:11    1       42:49 8:34     2:16:12     2:16:12    
     2      14  Kevin Zwetsloot         131    40    1       20:09 2:01        2:36    1     1:09:23 19.0        1:08    5     1:01:4512:21     2:35:03     2:35:03    
     3      20  Stephen Fisher          117    41    3       31:12 3:07        1:29    3     1:20:02 16.5        1:19    3       48:03 9:37     2:42:08     2:42:08    
     4      27  Tim Crockett            119    43    4       31:58 3:12        4:36    4     1:26:58 15.2        1:47    2       45:07 9:01     2:50:28     2:50:28    
    DQ      DQ  Chris Miller            110    41                             24:27    5     1:28:42 14.9        0:38    4       49:57 9:59     2:43:46     2:43:46    

Female 45 to 49

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      33  Jennifer Zwetsloot      132    45    1       30:04 3:00        2:19    1     1:33:42 14.1        1:48    1       58:5311:47     3:06:47     3:06:47    

Male 45 to 49

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1       7  Gordon Coxe             139    45    1       21:57 2:12        0:34    1     1:09:03 19.1        0:29    1       43:25 8:41     2:15:30     2:15:30    
     2      15  Brian Higgs             144    46    2       27:26 2:45        1:04    2     1:17:27 17.0        0:35    2       49:17 9:51     2:35:51     2:35:51    

Male 50 to 54

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1       9  Mark Wagner             116    53    2       22:18 2:14        1:32    1     1:13:56 17.9        0:37    1       41:01 8:12     2:19:26     2:19:26    
     2      24  David Anderson          138    52    3       25:17 2:32        6:10    2     1:18:23 16.8        2:13    2       51:5510:23     2:44:00     2:44:00    
     3      29  Donald Myers            143    52    1       20:27 2:03        2:04    4     1:38:12 13.4        3:45    3       53:2010:40     2:57:50     2:57:50    
     4      31  Ken Laflamme            147    50    4       27:14 2:43        2:12    3     1:28:27 14.9        1:11    4     1:01:0212:12     3:00:09     3:00:09    

Male 55 to 59

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      36  Lance Godsey            137    59    2       26:56 2:42        6:14    1     1:35:22 13.8        2:51    2     1:02:2212:28     3:13:47     3:13:47    
     2      40  George Lukes            107    58    1       25:00 2:30        4:06    2     1:41:59 12.9        2:38    3     1:07:5913:36     3:21:43     3:21:43    
    DQ      DQ  Doug Kennedy            146    58                                                             1:56:35    1       50:1310:03     2:46:49     2:46:49    

Female 60 to 64

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      41  Eileen Lukes            149    60    1       32:43 3:16        2:16    1     2:02:40 10.8        1:58    1     1:10:4514:09     3:50:23     3:50:23    

Male 60 to 64

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      34  Douglas Bushong         124    62    1       28:01 2:48        3:47    1     1:36:34 13.7        2:10    1       58:0011:36     3:08:34     3:08:34    

Male 65 to 69

         Overall                                   ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace       Time        Time  
     1      30  Jerry Miller            104    66    1       27:51 2:47        6:26    1     1:29:47 14.7        1:35    1       52:5310:35     2:58:34     2:58:34