Watauga Lake Triathlon

Watauga Lake Triathlon

Overall Finish List

September 12, 15


On The Mark Sports
Coed Relay
Male Relay
Female Relay
Clydesdale/Athena

Age Group

                                               -Age Group--  ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  
    1  Andrew Lewis              141   41   M      1Overall   12       22:01 2:12        0:35    1     1:02:49 21.0        0:30    1       35:07 7:01      2:01:03
    2  Jaime Simmons             127   37   F      1Overall    4       18:47 1:53        1:20    3     1:04:51 20.4        0:59    4       35:46 7:09      2:01:45
    3  Matthew Lee               118   21   M      2Overall    2       17:36 1:46        1:01    5     1:06:53 19.7        0:51    2       35:28 7:06      2:01:51
    4  Ed Willis                 140   23   M      3Overall    1       16:49 1:41        1:16    8     1:10:09 18.8        1:01    3       35:39 7:08      2:04:55
    5  David Simmons             142   41   M      1Overall    3       18:14 1:49        1:45    2     1:03:50 20.7        0:50    9       42:17 8:27      2:06:58
    6  Dylan Crockett            129   24   M      1 20-24    19       23:54 2:23        1:46    4     1:05:14 20.2        0:52    5       38:59 7:48      2:10:48
    7  Gordon Coxe               139   45   M      1 45-49    11       21:57 2:12        0:34    6     1:09:03 19.1        0:29   11       43:25 8:41      2:15:30
    8  William Streetman         130   43   M      1 40-44     7       20:18 2:02        1:29    9     1:10:23 18.8        1:11   10       42:49 8:34      2:16:12
    9  Mark Wagner               116   53   M      1 50-54    13       22:18 2:14        1:32   13     1:13:56 17.9        0:37    8       41:01 8:12      2:19:26
   10  Jason Trivett             109   26   M      1 25-29    21       24:55 2:30        1:30   12     1:12:53 18.1        1:06    6       39:45 7:57      2:20:12
   11  John Williams             108   33   M      1 30-34    28       27:08 2:43        2:33   11     1:12:50 18.1        1:03    7       40:49 8:10      2:24:26
   12  Brad Burton               102   33   M      2 30-34     9       20:31 2:03        0:58   10     1:12:03 18.3        0:52   26       52:2710:29      2:26:53
   13  Brad Smith                126   37   M      1 35-39    10       21:46 2:11        2:29   17     1:19:00 16.7        2:15   15       47:44 9:33      2:33:16
   14  Kevin Zwetsloot           131   40   M      2 40-44     6       20:09 2:01        2:36    7     1:09:23 19.0        1:08   37     1:01:4512:21      2:35:03
   15  Brian Higgs               144   46   M      2 45-49    30       27:26 2:45        1:04   15     1:17:27 17.0        0:35   19       49:17 9:51      2:35:51
   16  Laura Foster              123   45   F      2Overall   18       23:51 2:23        1:35   25     1:26:53 15.2        0:28   12       43:46 8:45      2:36:35
   17  Debbie Clark              145   47   F      3Overall    5       19:40 1:58        1:25   21     1:23:19 15.8        0:34   29       53:5410:47      2:38:54
   18  Greg Champney             115   37   M      2 35-39    14       22:22 2:14        2:47   23     1:24:49 15.6        1:40   17       48:19 9:40      2:39:58
   19  Melissa Weddell           151   39   F      1 35-39    17       23:19 2:20        2:42   14     1:17:04 17.1        1:21   30       57:2211:28      2:41:50
   20  Stephen Fisher            117   41   M      3 40-44    37       31:12 3:07        1:29   18     1:20:02 16.5        1:19   16       48:03 9:37      2:42:08
   21  Robbie Tester             136   36   M      3 35-39    23       25:02 2:30        1:54   20     1:23:09 15.9        1:01   23       52:0510:25      2:43:12
   22  Wesley Frost              150   25   M      2 25-29    36       30:57 3:06        1:12   19     1:22:15 16.0        0:54   18       48:19 9:40      2:43:40
   23  Joann Kennedy             111   49   F      1Overall   20       24:28 2:27        2:28   24     1:25:33 15.4        1:03   20       50:1410:03      2:43:48
   24  David Anderson            138   52   M      2 50-54    24       25:17 2:32        6:10   16     1:18:23 16.8        2:13   22       51:5510:23      2:44:00
   25  Matthew Rice              113   33   M      3 30-34    26       26:09 2:37        2:38   28     1:28:46 14.9        0:37   14       47:27 9:29      2:45:39
   26  Ryann Chandler            133   29   M      3 25-29    16       23:09 2:19        2:33   22     1:24:23 15.6        1:47   31       57:3011:30      2:49:24
   27  Tim Crockett              119   43   M      4 40-44    38       31:58 3:12        4:36   26     1:26:58 15.2        1:47   13       45:07 9:01      2:50:28
   28  Robin Hale                121   31   F      1 30-34    25       25:17 2:32        6:24   31     1:32:45 14.2        0:55   21       50:2110:04      2:55:43
   29  Donald Myers              143   52   M      3 50-54     8       20:27 2:03        2:04   36     1:38:12 13.4        3:45   28       53:2010:40      2:57:50
   30  Jerry Miller              104   66   M      1 65-69    32       27:51 2:47        6:26   29     1:29:47 14.7        1:35   27       52:5310:35      2:58:34
   31  Ken Laflamme              147   50   M      4 50-54    29       27:14 2:43        2:12   27     1:28:27 14.9        1:11   36     1:01:0212:12      3:00:09
   32  Robert Blumenthal         134   35   M      4 35-39    31       27:46 2:47        2:13   35     1:38:03 13.5        0:35   32       57:4411:33      3:06:22
   33  Jennifer Zwetsloot        132   45   F      1 45-49    35       30:04 3:00        2:19   32     1:33:42 14.1        1:48   35       58:5311:47      3:06:47
   34  Douglas Bushong           124   62   M      1 60-64    33       28:01 2:48        3:47   34     1:36:34 13.7        2:10   33       58:0011:36      3:08:34
   35  Hayley Grabner            103   25   F      1 25-29    34       28:21 2:50        6:00   37     1:41:13 13.0        3:26   24       52:2310:29      3:11:25
   36  Lance Godsey              137   59   M      1 55-59    27       26:56 2:42        6:14   33     1:35:22 13.8        2:51   38     1:02:2212:28      3:13:47
   37  Eric Townsend             135   36   M      5 35-39    40       44:24 4:26        2:04   30     1:31:46 14.4        3:44   25       52:2710:29      3:14:26
   38  Kristin Austin            122   26   F      2 25-29    15       22:35 2:16        2:21   38     1:41:58 12.9        2:00   40     1:09:1913:52      3:18:15
   39  Dale Fellows              148   29   M      4 25-29                                                              2:20:41   34       58:5311:47      3:19:35
   40  George Lukes              107   58   M      2 55-59    22       25:00 2:30        4:06   39     1:41:59 12.9        2:38   39     1:07:5913:36      3:21:43
   41  Eileen Lukes              149   60   F      1 60-64    39       32:43 3:16        2:16   40     2:02:40 10.8        1:58   41     1:10:4514:09      3:50:23
   DQ  Chris Miller              110   41   M     DQ 40-44                              24:27   28     1:28:42 14.9        0:38   20       49:57 9:59      2:43:46
   DQ  Doug Kennedy              146   58   M     DQ 55-59                                                              1:56:35   20       50:1310:03      2:46:49
Top

Coed Relay

                                               -Age Group--  ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  
    1  Team Chiropractic         202   66   M      1  1-99     4       21:00 2:06        0:47    1       58:53 22.4        0:27    1       35:31 7:06      1:56:40
    2  Feeling Good Again        204   37   M      2  1-99     3       20:30 2:03        0:40    3     1:08:50 19.2        0:36    2       39:28 7:54      2:10:06
    3  Triple Threat             205   13   F      3  1-99     2       19:29 1:57        0:31    2     1:06:14 19.9        0:30    3       45:09 9:02      2:11:55
    4  4 Forty Four              201   26   F      4  1-99     1       18:36 1:52        0:32    4     1:13:17 18.0        0:01    5       45:52 9:10      2:18:20
    5  4Sexy Legs and an Antiq   203   32   F      5  1-99     5       27:54 2:47        0:57    5     1:24:40 15.6                4       45:16 9:03      2:38:24
Top

Male Relay

                                               -Age Group--  ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  
    1  Last Place                206   46   M      1  1-99     1       24:23 2:26        1:13    1     1:04:44 20.4        0:21    1       47:37 9:31      2:18:21
Top

Clydesdale/Athena

                                               -Age Group--  ------- Swim -------       T1     ------- Bike -------       T2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  
    1  Tony Benton               128   44   M      1 Clydes    1       22:39 2:16        2:50    1     1:17:25 17.1        1:55    1       47:56 9:35      2:32:47