Watauga Lake Triathlon

Age Group Results

August 06, 2011


On The Mark Sports

Age Group

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

9

Amanda Sorrow

121

31

2

19:42

1:58

3

02:00

2

1:06:21

19.9

3

01:11

1

37:52

7:34

00:00

2:07:08

2

10

Kristi Ray

150

42

3

21:22

2:08

2

01:16

1

1:05:55

20.0

2

00:49

2

38:11

7:38

00:00

2:07:35

3

14

Kylie Kavanagh

102

37

1

18:02

1:48

1

00:33

3

1:12:22

18.2

1

00:31

3

41:27

8:17

00:00

2:12:56

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

1

Kevin Fitzgerald

122

53

2

19:01

1:54

2

00:41

1

59:54

22.0

2

00:23

1

33:11

6:38

00:00

1:53:13

2

2

Steven Reis

191

26

3

20:10

2:01

1

00:24

2

59:59

22.0

1

00:18

3

39:05

7:49

00:00

1:59:58

3

3

Bruce Geise

176

52

1

17:30

1:45

3

01:29

3

1:04:21

20.5

3

00:48

2

36:20

7:16

00:00

2:00:29

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

30

Cheryl Madyda

181

53

1

18:30

1:51

1

01:49

1

1:20:36

16.4

1

01:46

1

46:08

9:14

00:00

2:28:51

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

4

Tr Rogers

166

45

1

17:50

1:47

1

00:57

1

1:05:11

20.3

1

00:59

1

36:47

7:21

00:00

2:01:46

 

Female 15 to 19

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

71

Anna Barker

161

16

1

27:29

2:45

1

02:39

1

1:31:41

14.4

1

01:02

1

1:07:13

13:27

00:00

3:10:06

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

24

Noah Allain

160

17

1

18:16

1:50

2

01:59

1

1:17:40

17.0

2

01:16

2

45:10

9:02

00:00

2:24:23

2

26

Jonathan Nichols

146

17

2

21:11

2:07

1

00:56

2

1:20:59

16.3

1

00:24

1

41:33

8:19

00:00

2:25:07

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

20

Tina Slagel

177

24

3

22:31

2:15

2

01:15

1

1:09:28

19.0

3

01:33

1

43:28

8:42

00:00

2:18:18

2

32

Rachel Vandenende

140

21

1

18:42

1:52

1

01:04

2

1:16:58

17.2

2

00:58

3

51:41

10:20

00:00

2:29:24

3

36

Kaitlyn Jongkind

112

23

2

19:54

1:59

3

01:28

3

1:25:43

15.4

1

00:50

2

45:07

9:01

00:00

2:33:03

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

7

Thatcher Hurt

168

23

1

19:47

1:59

1

00:58

1

1:00:18

21.9

1

00:57

1

42:29

8:30

00:00

2:04:30

2

70

Chad Strickland

163

21

2

24:53

2:29

2

02:05

2

1:29:01

14.8

2

01:41

2

1:08:24

13:41

00:00

3:06:06

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

33

Ginger Kelly

123

29

1

20:55

2:06

3

01:57

1

1:21:00

16.3

1

00:33

1

45:29

9:06

00:00

2:29:56

2

42

Katherine Bopp

179

25

2

21:49

2:11

1

01:15

3

1:29:19

14.8

3

00:47

2

46:05

9:13

00:00

2:39:17

3

59

Darcy Grimes

135

27

3

25:02

2:30

2

01:20

2

1:24:42

15.6

2

00:44

3

57:59

11:36

00:00

2:49:48

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

12

James Sawyer

195

29

1

19:29

1:57

2

01:08

2

1:05:39

20.1

2

00:39

3

42:45

8:33

00:00

2:09:41

2

15

Marco Meucci

152

26

3

23:16

2:20

3

02:17

3

1:08:50

19.2

3

01:07

1

37:37

7:31

00:00

2:13:09

3

19

Steve Moretz

185

28

4

24:33

2:27

4

02:27

1

1:05:32

20.1

4

01:37

2

42:04

8:25

00:00

2:16:15

4

25

Roy Lemmons

115

27

2

21:01

2:06

1

00:54

4

1:12:06

18.3

1

00:38

5

50:06

10:01

00:00

2:24:47

5

56

Preston Russell

148

27

5

31:23

3:08

5

04:43

5

1:20:01

16.5

5

01:52

4

49:44

9:57

00:00

2:47:45

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

23

Katie Jenkins

157

32

3

23:56

2:24

1

00:54

1

1:13:02

18.1

2

00:58

1

44:20

8:52

00:00

2:23:13

2

50

Samantha Mahoney

111

31

1

19:58

2:00

4

01:48

2

1:26:03

15.3

4

01:21

4

55:23

11:05

00:00

2:44:35

3

54

Katharina Betz

110

30

2

20:06

2:01

3

01:33

4

1:30:15

14.6

3

01:14

2

54:06

10:49

00:00

2:47:18

4

61

Crystal Varenkamp

128

34

4

25:37

2:34

2

01:28

3

1:29:02

14.8

1

00:38

3

55:03

11:01

00:00

2:51:50

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

6

Luke Winger

178

30

2

23:26

2:21

1

01:01

1

58:52

22.4

1

00:27

1

39:27

7:53

00:00

2:03:14

2

28

Robbie Tester

147

32

1

21:02

2:06

2

01:23

3

1:14:03

17.8

3

00:54

3

48:48

9:46

00:00

2:26:12

3

39

Sam Webb

164

31

3

23:51

2:23

4

03:06

4

1:25:41

15.4

2

00:44

2

43:20

8:40

00:00

2:36:44

4

43

Chad Michael

114

32

4

29:53

2:59

3

02:15

2

1:12:18

18.3

4

01:23

4

54:05

10:49

00:00

2:39:55

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

37

Aileen Visser

116

36

1

22:31

2:15

1

01:09

1

1:17:45

17.0

3

01:18

2

52:02

10:24

00:00

2:34:46

2

45

Becky Mooney

170

37

2

23:35

2:22

3

01:44

3

1:25:38

15.4

1

00:34

1

48:50

9:46

00:00

2:40:23

3

57

Allison Falin

153

38

3

30:24

3:02

2

01:14

2

1:19:33

16.6

2

01:00

3

55:47

11:09

00:00

2:48:01

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

5

Mike Mefford

175

36

1

16:24

1:38

2

00:55

1

1:03:16

20.9

4

00:38

2

40:34

8:07

00:00

2:01:50

2

8

Jason Jenkins

156

35

2

16:48

1:41

1

00:36

2

1:06:11

19.9

2

00:24

3

42:23

8:29

2:06:24

3

18

Michael Smelser

138

39

3

21:01

2:06

6

02:05

4

1:17:23

17.1

3

00:37

1

34:19

6:52

00:00

2:15:28

4

27

Michael Anderson

167

35

4

21:56

2:12

3

01:40

3

1:10:05

18.8

5

00:43

5

50:52

10:10

00:00

2:25:19

5

52

Will Sears

155

39

5

24:03

2:24

4

01:43

6

1:21:39

16.2

6

01:08

7

57:43

11:33

00:00

2:46:17

6

64

Jason Clark

192

35

8

36:41

3:40

8

04:00

5

1:21:38

16.2

8

03:08

4

50:21

10:04

00:00

2:55:49

7

67

Akira Swencki

132

38

7

27:23

2:44

5

02:05

7

1:27:13

15.1

7

02:11

8

1:00:39

12:08

00:00

2:59:33

8

73

Kris Hartz

189

37

6

26:53

2:41

7

03:08

8

1:48:56

12.1

1

00:19

6

52:30

10:30

00:00

3:11:47

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

40

Christine Fleck

137

41

5

25:52

2:35

6

02:15

1

1:17:02

17.1

1

00:53

2

50:42

10:08

00:00

2:36:46

2

48

Stacy Sears

142

42

4

24:25

2:27

2

01:33

2

1:22:31

16.0

2

01:00

3

53:14

10:39

00:00

2:42:44

3

53

Kelli Lash

107

41

1

20:59

2:06

5

02:00

5

1:32:38

14.2

4

01:49

1

49:16

9:51

00:00

2:46:44

4

60

Kristin Jorgensen

165

43

2

22:33

2:15

1

01:27

3

1:28:36

14.9

3

01:42

4

57:06

11:25

00:00

2:51:26

5

68

Michelle Stallard

186

41

6

26:15

2:38

4

01:56

4

1:29:54

14.7

5

02:05

6

59:48

11:58

00:00

3:00:00

6

69

Alicia Saintsing-Vawter

129

41

3

22:52

2:17

3

01:49

6

1:34:34

14.0

6

04:38

5

59:06

11:49

00:00

3:03:00

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

13

Greg Hamlyn

133

43

4

21:16

2:08

1

00:58

1

1:08:06

19.4

1

00:44

2

41:30

8:18

00:00

2:12:37

2

16

Doug Dunn

130

43

3

18:45

1:53

2

00:58

3

1:12:03

18.3

3

00:53

1

40:57

8:11

00:00

2:13:38

3

21

Brent Ogle

171

40

2

17:40

1:46

6

02:20

4

1:13:19

18.0

4

00:55

3

48:31

9:42

00:00

2:22:46

4

34

Donald Crisp

169

43

6

23:16

2:20

 

 

5

1:14:57

17.6

6

01:08

5

53:23

10:41

00:00

2:32:45

5

35

Scott Ray

151

44

1

17:06

1:43

4

01:42

2

1:11:32

18.5

8

01:48

9

1:00:45

12:09

00:00

2:32:54

6

44

Clifton Dunn

190

43

9

28:40

2:52

8

03:13

6

1:17:42

17.0

9

01:57

4

48:41

9:44

00:00

2:40:14

7

49

Chad Huskey

187

42

7

23:30

2:21

3

01:19

7

1:20:33

16.4

2

00:52

7

57:10

11:26

00:00

2:43:26

8

51

Michael Averill

120

40

8

25:14

2:31

5

01:57

8

1:21:40

16.2

7

01:26

6

54:37

10:55

00:00

2:44:55

9

58

Mark Lockett

154

43

5

22:24

2:14

7

02:48

9

1:22:28

16.0

5

01:00

8

59:49

11:58

00:00

2:48:31

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

38

Kathryn Gatewood

144

45

1

23:36

2:22

2

01:54

1

1:18:34

16.8

2

01:59

1

50:27

10:05

00:00

2:36:32

2

77

Denise Dixon

149

47

2

29:04

2:54

1

01:27

2

2:00:30

11.0

1

01:28

2

1:17:29

15:30

3:50:01

3:50:01

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

17

Michael Dalsey

109

49

1

17:33

1:45

1

00:58

2

1:13:24

18.0

1

00:50

1

40:53

8:11

00:00

2:13:40

2

22

Darren Mullenix

173

45

2

18:32

1:51

4

02:15

1

1:11:49

18.4

4

01:20

2

49:14

9:51

00:00

2:23:11

3

47

Roger Godsey

182

49

8

29:20

2:56

5

02:35

4

1:18:00

16.9

3

01:14

4

51:25

10:17

00:00

2:42:35

4

55

Jeff\ Sanders

196

47

7

28:35

2:52

6

03:35

5

1:20:54

16.3

8

02:58

3

51:24

10:17

00:00

2:47:28

5

62

David Anderson

141

48

5

27:32

2:45

8

05:20

3

1:17:46

17.0

7

01:57

8

1:02:34

12:31

00:00

2:55:10

6

65

Ken Laflamme

117

46

3

23:37

2:22

3

01:40

6

1:27:56

15.0

5

01:23

7

1:01:44

12:21

00:00

2:56:22

7

72

Stan Sanders

174

47

4

25:10

2:31

7

03:43

7

1:38:57

13.3

2

01:11

6

1:01:26

12:17

00:00

3:10:29

8

74

Joseph Vawter

125

47

6

28:14

2:49

2

01:02

8

1:51:07

11.9

6

01:50

5

53:33

10:43

00:00

3:15:47

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

11

Doug Strickland

162

50

2

22:51

2:17

2

01:37

1

1:04:21

20.5

2

01:16

1

38:47

7:45

00:00

2:08:53

2

29

Ron Madyda

180

51

1

22:17

2:14

3

02:07

3

1:18:30

16.8

4

01:28

2

43:05

8:37

00:00

2:27:29

3

46

Richard Ramsey

183

52

3

24:53

2:29

1

01:25

2

1:10:29

18.7

3

01:24

4

1:04:18

12:52

00:00

2:42:32

4

63

Bryan Haas

188

51

4

30:02

3:00

4

02:56

4

1:27:59

15.0

1

00:21

3

54:18

10:52

00:00

2:55:38

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

76

Patti Turpin

200

55

1

25:22

2:32

2

03:24

2

2:10:04

10.1

1

00:55

1

1:00:26

12:05

3:40:12

3:40:12

DNF

DNF

Lorraine Grosso

124

55

2

28:39

2:52

1

01:10

1

1:37:04

13.6

2

02:07

 

 

 

 

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

31

Jack Vandenende

136

55

1

19:56

2:00

1

02:09

1

1:15:15

17.5

2

01:26

1

50:09

10:02

00:00

2:28:57

2

75

Kelly Schultz

105

59

2

27:52

2:47

2

02:54

2

1:54:14

11.6

1

00:31

2

1:00:18

12:04

3:25:51

3:25:51

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

66

Jerry Miller

118

62

1

25:48

2:35

1

03:44

1

1:30:54

14.5

1

01:20

1

56:54

11:23

00:00

2:58:42

 

Female 65 to 69

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

41

Susan Stark

119

66

1

23:58

2:24

1

01:00

1

1:18:19

16.9

1

01:26

1

53:21

10:40

00:00

2:38:07

 

Coed Relay

Coed Relay

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

1

Marilyn Laxson

201

41

1

15:58

1:36

1

00:27

1

1:00:35

21.8

4

00:32

3

41:49

8:22

1:59:23

2

2

Emily Wilson

20

31

2

19:20

1:56

4

00:34

2

1:03:14

20.9

2

00:21

2

41:26

8:17

00:00

2:04:57

3

3

Ann Graves

26

38

4

22:09

2:13

3

00:33

3

1:09:53

18.9

1

00:21

1

32:44

6:33

00:00

2:05:41

4

4

Cameron St. Clair

22

38

3

21:16

2:08

2

00:28

4

1:19:48

16.5

3

00:23

4

44:56

8:59

00:00

2:26:53

 

Male Relay

Male Relay

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

1

Jason Selong

43

42

2

22:18

2:14

2

00:33

1

1:03:47

20.7

1

00:17

1

36:40

7:20

00:00

2:03:36

2

2

Brad Batchelor

16

62

1

20:34

2:03

1

00:28

2

1:08:41

19.2

2

00:30

2

36:40

7:20

00:00

2:06:55

 

Female Relay

Female Relay

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

1

Kathleen Collins

66

50

3

20:44

2:04

1

00:20

3

1:12:47

18.1

4

00:26

1

36:24

7:17

00:00

2:10:44

2

2

Rachel Shinnar

73

42

2

20:26

2:03

4

00:27

1

1:10:21

18.8

1

00:19

2

42:54

8:35

00:00

2:14:29

3

3

Megan Carmody

47

37

5

20:55

2:06

6

00:37

2

1:11:28

18.5

6

00:29

6

49:30

9:54

00:00

2:23:01

4

4

Carey Haynes

4

49

7

23:50

2:23

7

00:47

4

1:18:04

16.9

7

00:30

3

43:33

8:43

00:00

2:26:46

5

5

Beth Jacquot

27

51

6

23:01

2:18

2

00:21

6

1:19:38

16.6

3

00:26

4

45:36

9:07

00:00

2:29:04

6

6

Beth Clawson

58

37

4

20:49

2:05

5

00:30

5

1:19:31

16.6

2

00:22

7

58:57

11:47

00:00

2:40:11

7

7

Shaele Massey

14

38

1

19:43

1:58

3

00:22

7

1:33:05

14.2

5

00:29

5

48:37

9:43

00:00

2:42:18

 

Clydesdale/Athena

Athena

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

3

Sarah Milz

139

34

1

17:42

1:46

1

01:16

1

1:24:41

15.6

1

01:12

1

47:13

9:27

00:00

2:32:06

DNF

DNF

Jessica Swencki

131

40

2

40:22

4:02

2

06:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Clydesdale

 

Overall

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Chip

Gun

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Time

1

1

David Helton

194

33

2

20:46

2:05

2

00:51

2

1:11:25

18.5

3

00:57

1

46:10

9:14

00:00

2:20:10

2

2

Rusty Varenkamp

127

35

4

21:49

2:11

1

00:26

1

1:10:56

18.6

4

01:27

2

52:05

10:25

00:00

2:26:45

3

4

Travis Britton

172

38

3

21:12

2:07

3

01:22

3

1:18:39

16.8

2

00:56

3

1:01:53

12:23

00:00

2:44:05

4

5

Lance Godsey

158

55

5

26:41

2:40

5

02:18

4

1:32:38

14.2

5

02:50

4

1:02:45

12:33

00:00

3:07:15

5

6

Michael Balluff

143

43

1

20:09

2:01

6

02:22

5

1:33:33

14.1

6

03:23

5

1:15:38

15:08

3:15:07

3:15:07

6

7

Terry May Jr

126

35

6

29:47

2:59

4

02:13

6

1:38:56

13.3

1

00:50

6

1:15:44

15:09

3:27:31

3:27:31

DNF

DNF

William Rynn

134

54

7

37:45

3:47

7

11:40