Watauga Lake Triathlon

Overall Results

August 06, 2011


On The Mark Sports
 

Age Group

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Kevin Fitzgerald

122

53

M

14

19:01

1:54

4

00:41

2

59:54

22.0

4

00:23

1

33:11

6:38

1:53:13

2

Steven Reis

191

26

M

22

20:10

2:01

1

00:24

3

59:59

22.0

1

00:18

9

39:05

7:49

1:59:58

3

Bruce Geise

176

52

M

4

17:30

1:45

33

01:29

6

1:04:21

20.5

22

00:48

3

36:20

7:16

2:00:29

4

Tr Rogers

166

45

M

7

17:50

1:47

9

00:57

8

1:05:11

20.3

35

00:59

4

36:47

7:21

2:01:46

5

Mike Mefford

175

36

M

1

16:24

1:38

7

00:55

5

1:03:16

20.9

13

00:38

11

40:34

8:07

2:01:50

6

Luke Winger

178

30

M

42

23:26

2:21

15

01:01

1

58:52

22.4

7

00:27

10

39:27

7:53

2:03:14

7

Thatcher Hurt

168

23

M

17

19:47

1:59

11

00:58

4

1:00:18

21.9

32

00:57

19

42:29

8:30

2:04:30

8

Jason Jenkins

156

35

M

2

16:48

1:41

3

00:36

12

1:06:11

19.9

5

00:24

18

42:23

8:29

2:06:24

9

Amanda Sorrow

121

31

F

16

19:42

1:58

50

02:00

13

1:06:21

19.9

44

01:11

6

37:52

7:34

2:07:08

10

Kristi Ray

150

42

F

30

21:22

2:08

24

01:16

11

1:05:55

20.0

23

00:49

7

38:11

7:38

2:07:35

11

Doug Strickland

162

50

M

38

22:51

2:17

36

01:37

7

1:04:21

20.5

47

01:16

8

38:47

7:45

2:08:53

12

James Sawyer

195

29

M

15

19:29

1:57

18

01:08

10

1:05:39

20.1

16

00:39

20

42:45

8:33

2:09:41

13

Greg Hamlyn

133

43

M

29

21:16

2:08

10

00:58

14

1:08:06

19.4

18

00:44

15

41:30

8:18

2:12:37

14

Kylie Kavanagh

102

37

F

8

18:02

1:48

2

00:33

24

1:12:22

18.2

8

00:31

14

41:27

8:17

2:12:56

15

Marco Meucci

152

26

M

40

23:16

2:20

60

02:17

15

1:08:50

19.2

40

01:07

5

37:37

7:31

2:13:09

16

Doug Dunn

130

43

M

13

18:45

1:53

13

00:58

21

1:12:03

18.3

28

00:53

13

40:57

8:11

2:13:38

17

Michael Dalsey

109

49

M

5

17:33

1:45

12

00:58

27

1:13:24

18.0

25

00:50

12

40:53

8:11

2:13:40

18

Michael Smelser

138

39

M

26

21:01

2:06

54

02:05

33

1:17:23

17.1

12

00:37

2

34:19

6:52

2:15:28

19

Steve Moretz

185

28

M

52

24:33

2:27

62

02:27

9

1:05:32

20.1

62

01:37

17

42:04

8:25

2:16:15

20

Tina Slagel

177

24

F

35

22:31

2:15

23

01:15

16

1:09:28

19.0

61

01:33

23

43:28

8:42

2:18:18

21

Brent Ogle

171

40

M

6

17:40

1:46

61

02:20

26

1:13:19

18.0

31

00:55

30

48:31

9:42

2:22:46

22

Darren Mullenix

173

45

M

11

18:32

1:51

59

02:15

20

1:11:49

18.4

50

01:20

34

49:14

9:51

2:23:11

23

Katie Jenkins

157

32

F

48

23:56

2:24

6

00:54

25

1:13:02

18.1

33

00:58

24

44:20

8:52

2:23:13

24

Noah Allain

160

17

M

9

18:16

1:50

49

01:59

34

1:17:40

17.0

48

01:16

26

45:10

9:02

2:24:23

25

Roy Lemmons

115

27

M

25

21:01

2:06

5

00:54

22

1:12:06

18.3

14

00:38

37

50:06

10:01

2:24:47

 
 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

26

Jonathan Nichols

146

17

M

28

21:11

2:07

8

00:56

47

1:20:59

16.3

6

00:24

16

41:33

8:19

2:25:07

27

Michael Anderson

167

35

M

32

21:56

2:12

37

01:40

17

1:10:05

18.8

17

00:43

42

50:52

10:10

2:25:19

28

Robbie Tester

147

32

M

27

21:02

2:06

27

01:23

28

1:14:03

17.8

29

00:54

32

48:48

9:46

2:26:12

29

Ron Madyda

180

51

M

33

22:17

2:14

55

02:07

40

1:18:30

16.8

59

01:28

21

43:05

8:37

2:27:29

30

Cheryl Madyda

181

53

F

10

18:30

1:51

44

01:49

45

1:20:36

16.4

65

01:46

29

46:08

9:14

2:28:51

31

Jack Vandenende

136

55

M

19

19:56

2:00

56

02:09

30

1:15:15

17.5

56

01:26

38

50:09

10:02

2:28:57

32

Rachel Vandenende

140

21

F

12

18:42

1:52

17

01:04

31

1:16:58

17.2

34

00:58

45

51:41

10:20

2:29:24

33

Ginger Kelly

123

29

F

23

20:55

2:06

47

01:57

48

1:21:00

16.3

10

00:33

27

45:29

9:06

2:29:56

34

Donald Crisp

169

43

M

41

23:16

2:20

 

 

29

1:14:57

17.6

41

01:08

50

53:23

10:41

2:32:45

35

Scott Ray

151

44

M

3

17:06

1:43

39

01:42

19

1:11:32

18.5

66

01:48

70

1:00:45

12:09

2:32:54

36

Kaitlyn Jongkind

112

23

F

18

19:54

1:59

31

01:28

57

1:25:43

15.4

24

00:50

25

45:07

9:01

2:33:03

37

Aileen Visser

116

36

F

36

22:31

2:15

19

01:09

36

1:17:45

17.0

49

01:18

46

52:02

10:24

2:34:46

38

Kathryn Gatewood

144

45

F

45

23:36

2:22

45

01:54

41

1:18:34

16.8

72

01:59

40

50:27

10:05

2:36:32

39

Sam Webb

164

31

M

47

23:51

2:23

68

03:06

56

1:25:41

15.4

19

00:44

22

43:20

8:40

2:36:44

40

Christine Fleck

137

41

F

61

25:52

2:35

58

02:15

32

1:17:02

17.1

27

00:53

41

50:42

10:08

2:36:46

41

Susan Stark

119

66

F

49

23:58

2:24

14

01:00

39

1:18:19

16.9

58

01:26

49

53:21

10:40

2:38:07

42

Katherine Bopp

179

25

F

31

21:49

2:11

22

01:15

65

1:29:19

14.8

21

00:47

28

46:05

9:13

2:39:17

43

Chad Michael

114

32

M

74

29:53

2:59

57

02:15

23

1:12:18

18.3

54

01:23

52

54:05

10:49

2:39:55

44

Clifton Dunn

190

43

M

71

28:40

2:52

70

03:13

35

1:17:42

17.0

70

01:57

31

48:41

9:44

2:40:14

45

Becky Mooney

170

37

F

44

23:35

2:22

41

01:44

55

1:25:38

15.4

11

00:34

33

48:50

9:46

2:40:23

46

Richard Ramsey

183

52

M

53

24:53

2:29

28

01:25

18

1:10:29

18.7

55

01:24

74

1:04:18

12:52

2:42:32

47

Roger Godsey

182

49

M

73

29:20

2:56

63

02:35

38

1:18:00

16.9

45

01:14

44

51:25

10:17

2:42:35

48

Stacy Sears

142

42

F

51

24:25

2:27

34

01:33

53

1:22:31

16.0

36

01:00

48

53:14

10:39

2:42:44

49

Chad Huskey

187

42

M

43

23:30

2:21

25

01:19

44

1:20:33

16.4

26

00:52

61

57:10

11:26

2:43:26

50

Samantha Mahoney

111

31

F

20

19:58

2:00

42

01:48

58

1:26:03

15.3

52

01:21

57

55:23

11:05

2:44:35

 
 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

51

Michael Averill

120

40

M

57

25:14

2:31

48

01:57

51

1:21:40

16.2

57

01:26

55

54:37

10:55

2:44:55

52

Will Sears

155

39

M

50

24:03

2:24

40

01:43

50

1:21:39

16.2

42

01:08

62

57:43

11:33

2:46:17

53

Kelli Lash

107

41

F

24

20:59

2:06

51

02:00

70

1:32:38

14.2

67

01:49

35

49:16

9:51

2:46:44

54

Katharina Betz

110

30

F

21

20:06

2:01

35

01:33

67

1:30:15

14.6

46

01:14

53

54:06

10:49

2:47:18

55

Jeff Sanders

196

47

M

69

28:35

2:52

72

03:35

46

1:20:54

16.3

76

02:58

43

51:24

10:17

2:47:28

56

Preston Russell

148

27

M

77

31:23

3:08

76

04:43

43

1:20:01

16.5

69

01:52

36

49:44

9:57

2:47:45

57

Allison Falin

153

38

F

76

30:24

3:02

21

01:14

42

1:19:33

16.6

37

01:00

58

55:47

11:09

2:48:01

58

Mark Lockett

154

43

M

34

22:24

2:14

65

02:48

52

1:22:28

16.0

38

01:00

66

59:49

11:58

2:48:31

59

Darcy Grimes

135

27

F

55

25:02

2:30

26

01:20

54

1:24:42

15.6

20

00:44

63

57:59

11:36

2:49:48

60

Kristin Jorgensen

165

43

F

37

22:33

2:15

29

01:27

62

1:28:36

14.9

64

01:42

60

57:06

11:25

2:51:26

61

Crystal Varenkamp

128

34

F

59

25:37

2:34

32

01:28

64

1:29:02

14.8

15

00:38

56

55:03

11:01

2:51:50

62

David Anderson

141

48

M

66

27:32

2:45

77

05:20

37

1:17:46

17.0

71

01:57

73

1:02:34

12:31

2:55:10

63

Bryan Haas

188

51

M

75

30:02

3:00

67

02:56

61

1:27:59

15.0

3

00:21

54

54:18

10:52

2:55:38

64

Jason Clark

192

35

M

78

36:41

3:40

75

04:00

49

1:21:38

16.2

77

03:08

39

50:21

10:04

2:55:49

65

Ken Laflamme

117

46

M

46

23:37

2:22

38

01:40

60

1:27:56

15.0

53

01:23

72

1:01:44

12:21

2:56:22

66

Jerry Miller

118

62

M

60

25:48

2:35

74

03:44

68

1:30:54

14.5

51

01:20

59

56:54

11:23

2:58:42

67

Akira Swencki

132

38

M

64

27:23

2:44

52

02:05

59

1:27:13

15.1

75

02:11

69

1:00:39

12:08

2:59:33

68

Michelle Stallard

186

41

F

62

26:15

2:38

46

01:56

66

1:29:54

14.7

73

02:05

65

59:48

11:58

3:00:00

69

Alicia Saintsing-Vawter

129

41

F

39

22:52

2:17

43

01:49

71

1:34:34

14.0

78

04:38

64

59:06

11:49

3:03:00

70

Chad Strickland

163

21

M

54

24:53

2:29

53

02:05

63

1:29:01

14.8

63

01:41

76

1:08:24

13:41

3:06:06

71

Anna Barker

161

16

F

65

27:29

2:45

64

02:39

69

1:31:41

14.4

39

01:02

75

1:07:13

13:27

3:10:06

72

Stan Sanders

174

47

M

56

25:10

2:31

73

03:43

73

1:38:57

13.3

43

01:11

71

1:01:26

12:17

3:10:29

73

Kris Hartz

189

37

M

63

26:53

2:41

69

03:08

74

1:48:56

12.1

2

00:19

47

52:30

10:30

3:11:47

74

Joseph Vawter

125

47

M

68

28:14

2:49

16

01:02

75

1:51:07

11.9

68

01:50

51

53:33

10:43

3:15:47

75

Kelly Schultz

105

59

M

67

27:52

2:47

66

02:54

76

1:54:14

11.6

9

00:31

67

1:00:18

12:04

3:25:51

 
 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

76

Patti Turpin

200

55

F

58

25:22

2:32

71

03:24

78

2:10:04

10.1

30

00:55

68

1:00:26

12:05

3:40:12

77

Denise Dixon

149

47

F

72

29:04

2:54

30

01:27

77

2:00:30

11.0

60

01:28

77

1:17:29

15:30

3:50:01

DNF

Lorraine Grosso

124

55

F

70

28:39

2:52

20

01:10

72

1:37:04

13.6

74

02:07

 

 

 

 

Coed Relay

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Team: Laxton Racing

201

41

F

1

15:58

1:36

1

00:27

1

1:00:35

21.8

4

00:32

3

41:49

8:22

1:59:23

2

Team: QuickSand

20

31

F

2

19:20

1:56

4

00:34

2

1:03:14

20.9

2

00:21

2

41:26

8:17

2:04:57

3

Team: Wavebrick

26

38

F

4

22:09

2:13

3

00:33

3

1:09:53

18.9

1

00:21

1

32:44

6:33

2:05:41

4

Team: Triple Threat

22

38

F

3

21:16

2:08

2

00:28

4

1:19:48

16.5

3

00:23

4

44:56

8:59

2:26:53

 

Male Relay

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Team: Better Luck Next Time

43

42

M

2

22:18

2:14

2

00:33

1

1:03:47

20.7

1

00:17

1

36:40

7:20

2:03:36

2

Team Chiropractic

16

62

M

1

20:34

2:03

1

00:28

2

1:08:41

19.2

2

00:30

2

36:40

7:20

2:06:55

 

Female Relay

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Team: Collins Girls

66

50

F

3

20:44

2:04

1

00:20

3

1:12:47

18.1

4

00:26

1

36:24

7:17

2:10:44

2

Team: Racing Hens

73

42

F

2

20:26

2:03

4

00:27

1

1:10:21

18.8

1

00:19

2

42:54

8:35

2:14:29

3

Team: Hot CHicks

47

37

F

5

20:55

2:06

6

00:37

2

1:11:28

18.5

6

00:29

6

49:30

9:54

2:23:01

4

Team: 2pg1wl

4

49

F

7

23:50

2:23

7

00:47

4

1:18:04

16.9

7

00:30

3

43:33

8:43

2:26:46

5

Team: Flash Mob

27

51

F

6

23:01

2:18

2

00:21

6

1:19:38

16.6

3

00:26

4

45:36

9:07

2:29:04

6

Team: Friends Tri It Together

58

37

F

4

20:49

2:05

5

00:30

5

1:19:31

16.6

2

00:22

7

58:57

11:47

2:40:11

7

Team: Triathamoms

14

38

F

1

19:43

1:58

3

00:22

7

1:33:05

14.2

5

00:29

5

48:37

9:43

2:42:18

 

Clydesdale/Athena

 

------------ Swim 1000m ------------

------- T1 -------

------------ Bike 35k ------------

------- T2 -------

------------ Run 5m ------------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

David Helton

194

33

M

3

20:46

2:05

2

00:51

2

1:11:25

18.5

3

00:57

1

46:10

9:14

2:20:10

2

Rusty Varenkamp

127

35

M

5

21:49

2:11

1

00:26

1

1:10:56

18.6

5

01:27

3

52:05

10:25

2:26:45

3

Sarah Milz

139

34

F

1

17:42

1:46

3

01:16

4

1:24:41

15.6

4

01:12

2

47:13

9:27

2:32:06

4

Travis Britton

172

38

M

4

21:12

2:07

4

01:22

3

1:18:39

16.8

2

00:56

4

1:01:53

12:23

2:44:05

5

Lance Godsey

158

55

M

6

26:41

2:40

6

02:18

5

1:32:38

14.2

6

02:50

5

1:02:45

12:33

3:07:15

6

Michael Balluff

143

43

M

2

20:09

2:01

7

02:22

6

1:33:33

14.1

7

03:23

6

1:15:38

15:08

3:15:07

7

Terry May Jr

126

35

M

7

29:47

2:59

5

02:13

7

1:38:56

13.3

1

00:50

7

1:15:44

15:09

3:27:31

DNF

Jessica Swencki

131

40

F

9

40:22

4:02

8

06:00

 

 

 

 

 

 

 

DNF

William Rynn

134

54

M

8

37:45

3:47

9

11:40